Sigurno znate da i psi mogu da pate od zubnih bolesti. Cuko je za vas pronašao odgovore na pitanja u vezi paradontalne bolesti, njenih simptoma kao i liječenja.
Šta je paradontalna bolest i kako nastaje?
Paradontalna bolest ili paradentoza izaziva infekciju u ustima koja može dovesti do ispadanja zuba. Osim toga, može imati negativne posljedice na druge organe kod psa, kao što su srce i bubrezi, ugrožavajući na taj način cijeli organizam. Kada pas jede, sitni ostaci hrane mu ostanu na zubima. Čestice hrane zajedno sa bakterijama u ustima formiraju zubni plak – ljepljivi, mekani i bezbojni film koji pokriva zube. Ukoliko se plak ne očisti, doći će do stvrdnjavanja i tako nastaje kamenac.
Kada se kamenac formira na desnima psa, može izazvati krvarenje i upalu desni, odnosno gingivitis. Još gore stanje može biti paradentoza koja uzrokuje ispadanje zuba i infekciju.
Kako da prepoznate simptome paradentoze kod vašeg psa?
Česti pokazatelji paradontalne bolesti koje možete primijetiti kod svog psa su: loš zadah, zatim crvene, otečene i krvave desni, balavljenje. Takođe pas će pokazivati znakove osjetljivosti i bola u ustima (ako na primjer odbija da žvaće hranu i igračke ili ako ispušta neobične zvukove prilikom jela). Ako prepoznate neke od ovih simptoma, odmah povedite psa kod veterinara.
[wp_ad_camp_1]
Kako se uspostavlja dijagnoza paradontalne bolesti kod pasa?
Ako veterinar posumnja da se radi o paradontalnoj bolesti, on će izvršiti temeljan pregled usta i zuba vašeg psa. Vrlo je vjerovatno da će biti potrebno da se uradi rendgen zuba. Ovo je veoma važno, jer se na taj način može vidjeti da li je bolest zahvatila područje ispod desni, što je teško vidljivo golim okom.
Nakon što se uspostavi dijagnoza paradontalne bolesti, slijedi dubinsko čišćenje zuba dok je pas pod anestezijom. Iako će vas sam pomen anestezije kod pasa zabrinuti, morate biti svjesni da je vašem psu neophodno čišćenje zuba, pa možda čak i uklanjanje nekih koji su već duboko oštećeni. To je nešto što se može postići samo profesionalnim čišćenjem pod anestezijom. Ovaj postupak je uglavnom prilično siguran, ali ukoliko i dalje brinete zbog anestezije, zatražite veterinaru da prije samog postupka i anestezije odradi pretrage krvi kako bi potvrdili da jetra i bubrezi vašeg psa funkcionišu pravilno.
Kako da spriječite pojavu paradontalne bolesti?
Nakon što je veterinar očistio zube vašeg psa, na vama je da održavate njihovu čistoću. Potrebno je 24 časa da se formira plak, a kad se jednom stvrdne teško je kod kuće odstraniti kamenac. Dnevno čišćenje zuba vašeg psa je ključno za prevenciju ove bolesti. Zato čistite zube vašeg psa redovno, minimum tri puta nedjeljno. Nemojte koristiti pastu za zube koju koriste ljudi, već na vašem psu upotrebljavajte isključivo one koje su namijenjene njemu, a možete ih naći u veterinarskoj apoteci.
Vodite računa o dentalnom zdravlju vašeg psa, kako bi on i dalje vodio srećan i zdrav život.
foto: pexels.com
Komentariši