Jedna od najfascinantnijih vijesti iz svijeta nauke i genetike stiže iz SAD – američka biotehnološka kompanija Colossal Biosciences uspjela je da “vrati u život” izumrlog strašnog vuka (Aenocyon dirus), vrstu koja je nestala prije više od 10.000 godina!
Nakon godina istraživanja, tim naučnika je uspio da rekonstruiše DNK ove legendarne životinje koristeći fosilizovane ostatke starih 13.000 i 72.000 godina. Genetske informacije su potom ugrađene u ćelije sivog vuka, najbližeg živućeg rođaka strašnog vuka, koristeći naprednu tehnologiju za uređivanje gena – CRISPR.
Modifikovano je 20 gena kako bi se reprodukovale ključne osobine izumrle vrste: šira glava, snažnije čeljusti, veći zubi i prepoznatljivo bijelo krzno.

Rezultat? Tri zdrava šteneta – Romul, Rem i Kaleesi – rođena su krajem 2024. i početkom 2025. godine, uz pomoć domaćih pasa koji su služili kao surogat majke.
Posmatranje i prihvatanje
Ovi “novi-stari” vukovi trenutno žive u specijalnom rezervatu, gdje ih naučnici pažljivo posmatraju – kako izgledom, tako i ponašanjem, podsjećaju na legendarne predatore iz ledenog doba.
Iako je ovo ogromno dostignuće u oblasti de-ekstinkcije (vraćanja izumrlih vrsta), otvara se i niz etičkih i ekoloških pitanja: da li priroda može bezbjedno da prihvati vrstu koja se vratila nakon 10.000 godina?
Za sada, strašni vuk je ponovo među nama – ne samo kao legenda, već kao stvarnost.
Pogledajte i video prilog o ovom čudu nauke: