Način komuniciranja pasa je prilično drugačiji od ljudske komunikacije. Ljudi su verbalna stvorenja, a koriste i kontakt očima kako bi komunicirali. Psi sa druge strane, reaguju na govor tijela i obično izbjegavaju kontakt očima.
Ponašanja tokom pozdrava
Psi ne vole da se pozdravljaju licem u lice. Kada se psi pozdrave bez povoca, obično kruže sa strana i prilaze psu sa boka njihovog tijela. Ako prihvate jedan drugog, onda dolazi do kontakta njuškama.
Prijateljski nastrojeni psi komuniciraju mrdanjem repa i često se spuste bliže zemlji. Uši su im relaksirane, rep nešto niži, praveći široke, kružne pokrete.
Pas koji nije siguran tokom pozdrava staviće rep između nogu i biti vrlo nisko. Uši će mu biti zabačene, a oči široke.
Agresivan pas će se isteći ka naprijed, sa ušima podignutim i zategnutim tijelom. Repom i dalje može mrdati, no on će tada bigti visok i kretaće se polako. Ako se vaš pas ovako ponaša, onda nije najbolja ideja pustiti ga da se druži sa drugim psom.
[wp_ad_camp_1]
Psi komuniciraju, pa će tako u situaciji kada se dva psa upoznaju, a obojici je rep visoko, i tijelo zategnuto, jedan od njih spustiti rep. Komunikacija se vodi i mirisom, pa će tako psi umjesto pozdrava, urinirati, i ići da omirišu jedan drugom urin. Ako poruke budu dobre, pozdraviće se. Ako vaš pas to želi da uradi, nemojte ga obeshrabriti.
Ponašanje tokom igre
Kada se igraju, psi izgledaju kao da se bore. Razlog za to je činjenica da psi obično koriste simulaciju borbe sličnu onoj koja im je potrebna da bi preživjeli.
Ipak, psi imaju jasne signale da pokažu kako je riječ samo o igri. Najjasniji znak da je riječ o igri je položaj psa u kom je prednji dio na zemlji, dok je zadnji dio u vazduhu. To je znak da borba koja slijedi nije zapravo prava borba, već jednostavno igra.
Kod zdrave igre pasa, vidjećete mnogo situacija u kojim pas „daje“ i „uzima“. Ako je igra jednostana, držite ogrlicu psa koji pobjeđuje. Ako pas koji se igra sa njim dotrči i nastavi, i vi ih pustite. Ako pas koji je inferioran pobjegne, onda je vrijeme da završite sa igrom.
[wp_ad_camp_1]
Signali za smirivanje
Psi takođe komuniciraju slanjem umirujućih signala drugom psu, ako je riječ o nervoznom, agresivnom ili previše grubom psu.
Smirujući signali uključuju i lizanje usana, njuškanje okoline, gledanje u stranu i ležanje. Da bi se smirili tokom stresne situacije, psi često drhte, poput situacija kada se skvase.
Komunikacija pasa je vrlo efektivna, ali i vlasnicima pruža jasnu sliku o tome kako se njihov ljubimac osjeća u datom trenutku.
Komentariši