Životni vijek mačaka nikada nije bio duži. Istraživanja i napredak nauke pomjerili su životni vijek mačaka na najveći nivo u istoriji, no to znači i da se mijenjaju načini na koje treba da se odnosimo prema svojim ljubimcima.
Starije mačke zahtjevaju i posebnu ishranu, pa se često postavlja pitanje šta bi starija mačka trebalo da jede?
[wp_ad_camp_1]
Mačkin digestivni sistem se mijenja kako stari. Tako oko 11. i 12. godine života sposobnost mačaka da vari masti se smanjuje. Masti sadrže više kalorija po gramu od proteina i karbohidrata, pa može da ima veliki uticaj na sposobnost mačke da iskoristi energiju iz hrane.
Istraživanje je pokazalo i da 20 posto mačaka starijih od 14 godina imaju smanjenu mogućnost varenja proteina. Ova dva elementa zajedno znače da će mačka gubiti i na težini i na mišićnoj masi.
Veliki dio starijih mačaka pati od nekog nivoa artritisa, a rizik od bolesti bubrega raste.
[wp_ad_camp_1]
Zbog toga, mačke bi trebalo da jedu hranu koja je bogata sljedećim elementima:
- Hranom sa visokim nivoom antioksidansa (npr. vitamini A, C i E, beta karoten i selen).
- Hranu sa niskim nivoom fosfora za zaštitu bubrega. Visokokvalitetni izvori proteina sadrže manje fosfora nego oni lošeg kvaliteta.
- Dovoljno proteina za održavanje mišićne mase mačke. Dodatni karnitin (aminokisjelina) takođe može pomoći u tom pogledu.
- Riblja ulja i drugi izvori esencijalnih masnih kisjelina za suzbijanje efekata starenja mozga i pospješivanje zdravih ćelija.
- Hrana umjerenog do visokog niva masti, zasnovana na procjeni stanja i težine mačke. Mršavim mačkama je potrebno puno masti da svoj unos kalorija dovedu do maksimalnog nivoa. Mačke sa viškom kilograma treba da, naravno, uzimaju manje masti.
- I posljednje, ali ne i nebitno, hrana koja će mirisati prijatno kako bi pospiješila apetit.
[wp_ad_camp_1]
Ovo su samo neki od savjeta za regulisanje ishrane kod mačaka. Veterinar koji prati zdravlje vaše mačke duži niz godina će vam biti takođe velika pomoć u ispravnoj ishrani mačke.
Komentariši