Stariji psi imaju drugačije potrebe od mladih pasa. Dug i srećan živog vašeg ljubimca zavisi od vas, a “Cuko.me” donosi savjete kako da produžite život vašem psu.
Redovni pregledi
[wp_ad_camp_1]
Postarajte se da vaš stariji pas ima redovne preglede kod veterinara. Veliki broj stručnjaka preporučuje preglede pasa dva puta godišnje, a za one koji pate od nekih bolesti, i više godišnjih pregleda. Detaljan pregled može da otkrije probleme koji utiču na kvalitet i dužinu života ljubimca, poput dentalnih bolesti, artritisa, bolesti srca, bubrega i slično.
Promjene
Pratite ponašanje starijeg psa. Ovaj savjet važi za sve uzraste ljubimaca, ali za starije pse posebno. Promjene mogu biti simptomi bolesti.
[wp_ad_camp_1]
Apetit i konzumacija vode su nešto na šta morate posebno obratiti pažnju. Promjene termina za spavanje, loše reakcije na komande i bilo koje druge promjene rutine mogu biti znaci bolesti kod starijih pasa. Rano otkrivanje problema znači i lakše liječenje, pa se ne ustručavajte da kontaktirate veterinara čim vam nešto bude sumnjivo.
Olakšajte psu kretanje
Stariji psi se mogu, zbog problema sa artritisom i drugih zdravstvenih problema, mučiti sa kretanjem, pa neće biti tako agilni kao kada su bili mlađi.
Rampe ili stepenice koje će pomoći psu da se kreće po prostoru u kom živi će mu olakšati svakodnevicu.
[wp_ad_camp_1]
Ishrana
Prehrambene potrebe mogu se mijenjati kako pas stari. Neke rase su podložne gojenju kako staraju, pa je važno ishranu prilagoditi rasi i aktivnosti psa.
Dio bolesti koje su česte za starije pse mogu se kontrolisati pravilnom ishranom, a u tome će vam pomoći veterinar, jer svaki cuko zahtjeva posebnu ishranu.
Krevet i prostor za odmor
[wp_ad_camp_1]
Meko ćebe ili peškiri su dobar savjet da učinite prostor za spavanje udobnijim. Postoje i specijalni ortopedski kreveti za starije pse.
Kvalitetan odmor znači i da ćete dobiti srećnijeg i aktivnijeg cuka.
Komentariši