Čak i najiskusniji vlasnici ostanu šokirani pred mačkom koja sikće, reži, krišti, ujeda i grebe. Mačke ne postaju odjednom agresivne bez nekog bitnog razloga. Cuko.me vam predstavlja sedam mogućih uzročnika agresije kod mačaka, kako biste je na najbolji način suzbili i pomogli svojoj mezimici.
1. Bol
Mačke postaju agresivne kada ih nešto boli. Sjetite se samo koliko ste joj puta slučajno nagazili na šapu ili rep i kako je ona regovala. Ukoliko vaša mačka sikće ili se povlači kada je dodirnete, onda je to znak da je u bolovima.
2. Strah
Preplašenu mačku možeteprepoznati po govoru njenog tijela: visoko podignut rep i nakostriješeno krzno, siktanje, spuštene uši i proširene zenice. Ako pokušate da joj priđete reagovaće agresivno, ali ne zbog toga što vas ,,mrzi” već zbog toga što se nalazi u sred paničnog napada.
[wp_ad_camp_1]
3. Hormoni
Mačke koje nijesu kastrirane ili sterilisane će u većoj mjeri pokazivati agresivno ponašanje nego one koje jesu. Ovo se najviše uočava kod mužjaka koji su inače i biološki predodređeni da se bore međusobno oko ženke koja je u tjeranju.
[wp_ad_camp_1]
4. Frustracija
Preusmjerena agresija se javlja kao nasilničko ponašanje mačke koja je frustrirana jer ne može da zadovolji svoje predatorske potrebe. Na primjer, mačka koja se nalazi u kući kada vidi drugu mačku koja vani obilježava teritoriju, će osjećati frustraciju jer ne može da ,,odbrani svoju teritoriju”. To može rezultirati agresivnošću.
5. Stres
[wp_ad_camp_1]
Mačke mogu da se ponašaju agresivno ukoliko borave u stresnoj okolini: buka djece, mnoštvo drugih mačaka, porodica u kojoj vlada nasilje.
6. Trauma
I mačke mogu patiti od post traumatskog stresa. Njihov mozak je sličan ljudskom, pa i mačke kao i ljudi mogu patiti od posljedica neke stresne situacije koja ih je zadesila i ispoljavati simptome agresivnosti.
[wp_ad_camp_1]
7. Hemijski disbalans
Iako je ovo najređi razlog, mačke se ipak mogu ponašati agresivno zbog nekog hemijskog disbalansa koji se dešava u njihovom organizmu.
Komentariši