Istraživanja su pokazala da mačke u prosjeku žive 15 godina, no njihov životni vijek varira od 10 do 20 godina. Na dužinu života mačaka utiče i čovjek, tačnije način na koji se brinemo o našim ljubimcima.
Cuko vam donosi pet jednostavnih savjeta kojim možete produžiti život svojih starijih mačaka.
Redovni pregledi
Kada vaša mačka uđe u poznije godine, redovan pregled kod veterinara ne bi smjeli da propustite. Veterinar predlažu da se mačka godišnje dva puta vodi na pregled.
[wp_ad_camp_1]
Ukoliko vaša starija mačka ima neke probleme sa zdravljem, onda bi pregledi trebalo da budu i češći. Pregled može otkriti brojne probleme, poput dentalnih bolesti, artritisa, bolesti srca, bubrega i slično.
Pratite ponašanje mačke
Kada mačka “uđe u godine”, njeno ponašanje bi trebalo da pomno pratite. Promjene u ponašanju mogu biti simptomi bolesti. Unos hrane i vode takođe treba pratiti.
Veterinari ističu da pratitie i vrijeme koje mačka provede spavajući, a promjene u karakteru takođe mogu biti signali bolesti, poput gubitka vida ili sluha.
[wp_ad_camp_1]
Prilagodite prostor mački
Starije mačke se teže kreću, posebno ako pate od artritisa ili drugih bolesti koje utiču na kretanje mačaka. To znači da bi trebali prilagoditi prostor u vašem domu mački. Obezbijedite improvizovane rampe ili pomagala mačkama kako bi im olakšali penjanje na kauč ili krevet.
Prilagodite hranu
Promjene godina zahtjevaju i promjene u ishrani. Posavjetujte se sa veterinarom i prilagodite hranu mački koja je starija.
[wp_ad_camp_1]
Starije mačke se manje kreću, pa lakše dobiju na kilaži. Zbog toga je bitno da se na pravilan način redukuje unos kalorija.
Krevet je bitan
Ne zaboravite – odmor je izuzetno bitan! Prilagodite krevet mački, stavite peškire ili ćebad. Postoje čak i specijalni ortopedski kreveti za starije mačke.
Komentariši